Kategori Resmi

Dell Windows Server 2016 Standart Kurulumu

Dell Windows Server 2016 Standart Kurulumu

 

 

*Satın almış olduğumuz lisans medyasını sunucumuzun DVD okuyucusuna yerleştirerek işlemlere başlıyoruz. Sunucumuz açılışta yapması gereken işlemleri ve testleri yapacak bizim bu esnada bir şey yapmamıza gerek yoktur.

 

*Ekranda sunucumuzun özellikleri gelecek ve sonrasında aşağıda belirtilen f10 tuşuna basarak işlemlerimize devam edeceğiz.

 

*Karşımıza gelen LIFECYCLE CONTROLLER sayfasında en altta yer alan Configure RAID and Deploy an Operating System seçeneğini tıklayarak devam ediyoruz.(RAID yapıp ilerlemek için)

 

*Bu ekranda makine üzerindeki diskler görünmektedir. Disklerimizi seçerek uygun RAID yapısını oluşturup ilerleyeceğiz. Bir sonraki adım olarak yaptığımız RAID e isim verip kaydedip ilerlemeliyiz.

 

*Select Deployment Path sayfasından Go Directly to OS Deploymenth seçeneği işaretleyerek ilerliyoruz.

 

* Select an Operating System sayfasında Boot Mode (ön yükleme) ayarlarını yapmamız gerekmektedir. (Oluşturduğunuz disk kapasitesi 2TB’ dan daha büyük bir alana sahip ise UEFI modu seçmeliyiz.) Secure Boot seçeneği disable olarak kalabilir. Available Operating System sekmesinde Microsoft Windows Server 2016 seçeneğini seçip bir sonraki adıma geçiyoruz.

 

*Select Installation Mode sayfasında Manuel Install seçeneğini işaretleyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

 

*Reboot the System sayfasında önceki yaptığımız tüm işlemler ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Son kontrolleri bu adımda sağlayabilirsiniz. Tekrar yaptığınız tüm adımları kontrol ettikten sonra Finish diyerek bu adımı da tamamlıyoruz. Bu işlemden sonra makine tekrardan kapanıp açılacak ve ekranda CD’den yükleme yapmak için bir tuşa basınız yazısını göreceksiniz. Herhangi bir tuşa basıp kurulumu başlatacaksınız.

 

*Windows Kurulumu sayfasında;

-Yükleme yapmak istediğiniz dil seçeneği

-Saat ve tarih ayarları

-Klavye veya giriş yöntemi

Ayarları gerçekleştirip ilerliyoruz.

 

*Karşımızdaki ekranda Windows Server 2016 Standart (Masa Üstü Deneyimi) seçeneğini işaretleyerek ilerlemeliyiz. Sonrasında kurulum başlamış olacaktır. İlk adımı tamamladıktan sonra koşulları kabul ederek ilerleyeceğiz. İstediğimiz disk bölümleme ayarlarını gerçekleştirip ilerliyoruz. Son olarak bir şifre belirlemenizi isteyecektir şifrenizi girip ilerliyorsunuz.

 

*Kurulum tamamlanıp makine açıldığında önceden belirlemiş olduğunuz şifrenizi girerek oturum açıyorsunuz.

MENÜ