Kategori Resmi

Fırewall (Güvenlik Duvarı) Nedir?

Fırewall (Güvenlik Duvarı) Nedir?

 

Güvenlik duvarları mevcut ağ yapınızı korumak amacı ile geliştirilmiştir.

 

Güvenlik duvarları yapınızı dışarıdan gelecek tehditlere karşı tek başına koruyamayacağı için günümüz teknolojisinde UTM cihazları üretilmektedir.(Unified Threat Modeling- Birleşik Tehdit Yönetimi)

 

UTM cihazları çok katmanlı bir güvenlik modeli ve daha kolay yönetilebilen ara yüze sahip olduğu için daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

 

 

UTM cihazları içerisinde ;

  • Firewall
  • IPS (Intrusion Prevention Systems)
  • IDS(Intrusion Detection Systems)
  • Antivirüs
  • Antispam
  • VPN
  • Content filtering
  • Application control

gibi bir çok özellik gelmektedir.

 

Doğru firewall ürünü nasıl belirlenmelidir ?

 

         Her firmanın bulunduğu lokasyon farklıdır,bu farklılık dolayısıyla her firmanın internet alt yapılarıda birbirinden farklıdır.Doğru ürün konumlandırmada internet hattı sayısı , hızı ve türü önemlidir.

 

                Bir diğer etken kullanıcı sayısıdır.Günümüz teknolojisinde artık her kullanıcı en az iki adet cihaz kullanmaktadır.Firewall ürün kapasitesini hesaplarken genelde her kullanıcının ortalama üç cihaz kullandığını varsayarak bir model belirleriz (bilgisayar,telefon,tablet gibi).Bu durumda 30 kullanıcılı bir firma için en az 90 kullanıcı varmış gibi bir model belirlemek performans açısından daha doğru bir tercih olacaktır.

 

                Ayrıca cihazın içinde yazılacak olan her kural ve özellik cihazın performansı etkileyecektir.Bu sebeple nasıl bir yapının kurulacağı hakkında bir bilgi aldıktan sonra , kullanıcı sayısı , internet hattı adedi,türü ve bu hatların hızlarına göre uygun bir ürün belirlenmelidir.

 

 

 

 

Log kayıtlarınız tutuluyor mu ?

 

4 Mayıs 2007 yılında kabul edilen , 23 Mayıs 2007 tarihinde Resmi gazetede yayımlanarak yürürlülüğe giren 5651 sayılı kanun ile birlikte log tutma ve istenildiği zaman bu log kayıtlarını gösterebilme zorunluluğu getirilmiştir.

 

Bu Kanunun amaç ve kapsamı; içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı, erişim sağlayıcı ve toplu kullanım sağlayıcıların yükümlülük ve sorumlulukları ile internet  ortamında işlenen belirli suçlarla içerik, yer ve erişim sağlayıcıları üzerinden mücadeleye ilişkin esas ve usûlleri düzenlemektir.

 

Firmalarda her zaman bir internet hattı birden çok kullanıcı tarafında kullanılmaktadır,bu durumda kullanıcıların internet kullanımından kaynaklanan yasal problemler ile karşılaşmamak adına interneti kullanan kullanıcıların log kayıtlarının tutulması gereklidir.Hangi kullanıcının hangi IP adresinden nereye bağlandığı kayıtlı bir şekilde tutulmalı ve istenildiği durumlarda yetkili kişilere verilebilecek şekilde en az 1 yıl saklanmalıdır.

 

 

FORTINET

 

Fortinet firması 2000 yılında kurulmuştur,ilk ürünleri Mayıs 2002 yılında piyasaya sürmüştür.

 

Türkiye pazarına 2004 yılında giriş yapmış ve o günden itibaren en çok satılan güvenlik ürünleri arasında yerini almıştır.

 

 

FORTINET ÜRÜN AİLESİ

 

FORTIGATE : BÜTÜNLEŞİK NETWORK GÜVENLİK PLATFORMU

 

FORTIWIFI : KABLOSUZ FIREWALL PLATFORMU

 

FORTIANALYZER : MERKEZİ LOG TOPLAMA VE RAPORLAMA

 

FORTIMAIL : MESAJLAŞMA GÜVENLİĞİ

 

FORTIAP : FORTIGATE’E ENTEGRE KABLOSUZ GÜVENLİK VE ERİŞİM ÇÖZÜMÜ

 

FORTISWITCH : GÜVENLİ SWITCH ÇÖZÜMLERİ

 

FORTIWEB : WEB UYGULAMA GÜVENLİĞİ

 

FORTIMANAGER : MERKEZİ YÖNETİM PLATFORMU

 

FORTISANDBOX : GELİŞMİŞ TEHDİT KORUMASI

 

FORTICLIENT : UÇ NOKTA GÜVENLİĞİ

 

FORTITOKEN : İKİ AŞAMALI KİMLİK DOĞRULAMA ÇÖZÜMÜ

 

FORTIADC : YÜK DENGELEYİCİ

 

FORTIAUTHENTICATOR : KİMLİK DOĞRULAMA

 

FORTICLOUD : BULUT SERVİSLERİ

 

FORTIDDOS : DDOS KORUMASI

 

FORTIVOICE : IP PBX TELEFON SİSTEMLERİ

 

 

FORTINET ÜRÜNLERİ DEMO İMKANI

 

Fortinet markasının merak ettiğiniz kullanmak istediğiniz bir modeli olursa aşağıdaki adresten erişerek online demo yapma imkanınız bulunmaktadır.

 

İstedikleri bilgileri doldurduktan sonra erişim için bir e-posta gelecektir.Gelen e-postada verilen link , kullanıcı adı ve parola ile demo cihazına erişebilir testlerinizi yapabilirsiniz.

 

https://www.fortinet.com/demo-center.html

 

 

MENÜ