Kategori Resmi

Sunucu Kasa Tipleri ve Genel Özellikleri

Sunucu Kasa Tipleri ve Genel Özellikleri

 

Günümüzde üretimi yapılan sunucu formları TOWER ve RACKMOUNT olmak üzere iki şekildedir.

 

TOWER SUNUCU

 

TOWER kasa sunucular masaüstü bilgisayar yapısına çok benzerlik gösterirler. Giriş seviyesi sunucularının yükseklikleri 4U dan başlar. TOWER sunucular kabin montajı gerektirmez. Bu sebeple kutu içeriğinden kabin montaj kitleri çıkmaz. Yine de kabin içerisinde kullanmak isterseniz sabit raf üzerine konumlandırabilirsiniz.

TOWER sunucuları teknik özellikleri bakımından sınıflandırmak gerekirse 3 sınıfta toplayabiliriz.

Giriş seviyesi, orta seviye ve üst seviye olarak sınıflandırabiliriz.

 

 

GİRİŞ SEVİYESİ TOWER SUNUCULAR

 

Bu tip sunucular üzerinde yapılacak işlemlere bağlı olarak genellikle küçük işletmeler ve kullanıcı sayısı az olan yerlerde kullanılabilir. Yükseklikleri 4U dan başlar. Genellikle 1 soket İŞLEMCİ,4 adet RAM slotu, 4 adet HDD slotu ve 1 ADET PSU desteğine sahiptirler. HDD arabirim olarak SATA kullanırlar. RAID 0,1,5,10 desteklerler. Maliyet açısından diğer modellere göre çok avantajlı fiyatlara sahiptirler. Kullanıcı sayısı 1-15 arasında olan yerlerde tercih edilebilir.

 

 

 

HPE GİRİŞ SEVİYESİ SUNUCULAR : HPE ML10 , HPE ML30

DELL GİRİŞ SEVİYESİ SUNUCULAR : DELL POWEREDGE T30 , DELL POWEREDGE T130

LENOVO GİRİŞ SEVİYESİ SUNUCULAR : LENOVO THINKSERVER TS150

 

ORTA SEVİYE TOWER SUNUCULAR

 

Bu tip sunucular küçük veya orta ölçekli işletmelerde kullanılabilir. Yükseklikleri 4.5U dan başlar. Genellikle 1 soket İŞLEMCİ, 4 adet RAM slotu, 4 adet HDD slotu ve 1 adet PSU desteğine sahiptirler. HDD arabirim olarak SATA veya SAS kullanabilirler. Bazı modellerinde harici olarak RAID CONTROLLER kartı gelir. Bu sayede RAID yapısına sahip dataların okuma yazma hızında kayda değer hızlanma görülür. Giriş seviyesi sunucunun performans anlamında yeterli gelmediği, kullanıcı sayısı 15e kadar olan yerlerde tercih edilebilir.

 

 

HPE ORTA SEVİYE SUNUCULAR : HPE ML110

DELL ORTA SEVİYE SUNUCULAR : DELL POWEREDGE T330

LENOVO ORTA SEVİYE SUNUCULAR : LENOVO THINKSERVER TS460

 

ÜST SEVİYE TOWER SUNUCULAR

 

Bu tip sunucular orta veya büyük ölçekli işletmelerde kullanılabilir. Genellikle 2 soket İŞLEMCİ, 24 adet RAM slotu, 8 adet HDD slotu (Ekstra HDD DRIVE CAGE ile 48 adet HDD slotuna kadar yükseltilebilen modelleri mevcut) ve 2 adet PSU desteğine sahiptirler. Yükseklikleri 5U dan başlar. HDD arabirim olarak SAS veya SATA kullanabilirler. RAM ve HDD kapasitesi olarak yüksek konfigürasyonlara çıkarılabilir. Üzerlerinde gelen harici RAID CONTROLLER da ekstra olarak CACHE BELLEK yer alır. Bu sayede okuma yazma hızlarında ve data güvenliğinde üstün performans sağlarlar. İşlem hacmi fazla ve kullanıcı sayısı yüksek olan yerlerde tercih edilebilir.

 

 

HPE ÜST SEVİYE SUNUCULAR : HPE ML350

DELL ÜST SEVİYE SUNUCULAR : DELL POWEREDGE T440

LENOVO ÜST SEVİYE SUNUCULAR : LENOVO THINKSYSTEM ST550

 

 

RACKMOUNT SUNUCU

 

RACK kasa sunucular yapısı itibarı ile yatay konumdadır. Giriş seviyesi RACK sunucuların yükseklikleri 1U dan başlar. Kabine monte edilebilir haldedirler. Genellikle her modelin kutu içeriğinden kabin montaj kitleri çıkmaktadır. Yatay yapıları sebebiyle kabin içerisinde fazla yer kaplamazlar. Bu sebeple birden fazla sunucu olan yapılarda ve DATACENTER merkezlerinde RACK sunucu modelleri tercih edilir.

RACK sunucuları teknik özellikleri bakımından sınıflandırmak gerekirse 3 sınıfta toplayabiliriz.

Giriş seviyesi, orta seviye ve üst seviye olarak sınıflandırabiliriz.

 

GİRİŞ SEVİYESİ RACK SUNUCULAR

 

Bu tip sunucular üzerinde yapılacak işlemlere bağlı olarak genellikle küçük işletmeler ve kullanıcı sayısı az olan yerlerde kullanılabilir. Yükseklikleri 1U dan başlar. Genellikle 1 soket İŞLEMCİ,4 adet RAM slotu, 2 veya 4 adet HDD slotu ve 1 ADET PSU desteğine sahiptirler. HDD arabirim olarak SATA kullanırlar. RAID 0,1,5,10 desteklerler. Maliyet açısından diğer modellere göre çok avantajlı fiyatlara sahiptirler. Kullanıcı sayısı 1-15 arasında olan yerlerde tercih edilebilir.

 

 

HPE GİRİŞ SEVİYESİ SUNUCULAR : HPE DL20, HPE DL60 , HPE DL80

DELL GİRİŞ SEVİYESİ SUNUCULAR : DELL POWEREDGE R230 , DELL POWEREDGE R330

LENOVO GİRİŞ SEVİYESİ SUNUCULAR : LENOVO THINKSYSTEM SR570

 

ORTA SEVİYE RACK SUNUCULAR

 

Bu tip sunucular küçük veya orta ölçekli işletmelerde kullanılabilir. Yükseklikleri 1U dan başlar. Genellikle 1 veya 2 soket İŞLEMCİ, 24 adete kadar ram slotu, 2,4 veya 8 adet HDD slotu ve 1 veya 2 adet PSU desteğine sahiptirler. HDD arabirim olarak SATA veya SAS kullanabilirler. Bazı modellerinde harici olarak RAID CONTROLLER kartı gelir. Bu sayede RAID yapısına sahip dataların okuma yazma hızında kayda değer hızlanma görülür. Giriş seviyesi sunucunun performans anlamında yeterli gelmediği yerlerde , üst seviye sunucu maliyetlerinin fazla geldiği durumlarda tercih edilebilir.

 

 

HPE ORTA SEVİYE SUNUCULAR : HPE DL120 , HPE DL160 , HPE DL180 , HPE DL320

DELL ORTA SEVİYE SUNUCULAR : DELL POWEREDGE R440, DELL POWEREDGE R540, DELL POWEREDGE R640

LENOVO ORTA SEVİYE SUNUCULAR : LENOVO THINKSYSTEM SR630

 

ÜST SEVİYE RACK SUNUCULAR

 

Bu tip sunucular orta veya büyük ölçekli işletmelerde kullanılabilir. Genellikle 2 veya 4 soket İŞLEMCİ, 24 adet RAM slotu, 8 adet HDD slotu (Ekstra HDD DRIVE CAGE ile 24 adet HDD slotuna kadar yükseltilebilen modelleri mevcut) ve 2 adet PSU desteğine sahiptirler. Yükseklikleri 2U dan başlar. HDD arabirim olarak SAS veya SATA kullanabilirler. RAM ve HDD kapasitesi olarak yüksek konfigürasyonlara çıkarılabilir. Üzerlerinde gelen harici RAID CONTROLLER da ekstra olarak CACHE BELLEK yer alır. Bu sayede okuma yazma hızlarında ve data güvenliğinde üstün performans sağlarlar. İşlem hacmi fazla ve kullanıcı sayısı yüksek olan yerlerde tercih edilebilir.

 

 

HPE ÜST SEVİYE SUNUCULAR : HPE DL360 , HPE DL380 , HPE DL385 , HPE DL560 , HPEDL580

DELL ÜST SEVİYE SUNUCULAR : DELL POWEREDGE R740 , DELL POWEREDGE R740xd , DELL POWEREDGE R940

LENOVO ÜST SEVİYE SUNUCULAR : LENOVO THINKSYSTEM SR590 , LENOVO THINKSYSTEM SR650

 

MENÜ