Kategori Resmi

Yedekleme

Yedekleme Nedir?

 

 

                Yedekleme işlemi;bizim için önemli olan bir uygulamanın , datanın gerektiğinde çalışabilecek şekilde bir kopyasının alınmasıdır.Her firmanın veya kişinin kendine göre önem düzeyi olan bir verisi vardır.Bazı firmalar için muhasebe programının veri tabanı çok önemliyken bazı firmalar için dosya sunucusunda bulunan dökümanlar önemli olabilir.

                Sonuç olarak bir donanım arızasında veya yazılımsal bir problem bir şekilde çözülse de verinin güvenliği veya geri getirilmesi tamamen kullanıcıya aittir.

                Bir garantili notebook arızasında servise teslim ederken datanın silinebilir olduğunu belirten onay yazısı alınır.Bu durumda kullanıcı kendi datasının yedeğini alarak teslim etmelidir.

                Günümüzde en çok karşılaşılan ve yedeklemenin önemini tekrar ortaya çıkaran cryptolocker virüsleri firmalara , kullanıcılara çok büyük zararlar vermektedir.Bu durumla karşılaşan firmalar eğer yedekleme yapmadıysa karşı taraf ile pazarlığa girebilecek kadar kötü pozisyonlarla karşı karşıya kalmaktadırlar.Şifrelenmiş verinin açılması için yapılan işlemlerde çoğu zaman başarısız olmaktadır.Böyle bir senaryo ile karşılaşıldığında yedekten dönmek en sağlıklı ve hızlı çözümdür.

 

 

Nasıl Yedek Alınmalı ?

 

                Yedek almanın en basit , en ilkel ve en yorucu olan kısmı bir datayı alıp başka bir diske kopyalamaktır,ilk etapta ucuz ve basit bir yöntem gibi dursada zamanla bu yedekler alınmamaya başlar , kullanıcılar bu karışıklığın içinde çıkamaz hale gelirler.Gerekli olduğundada genelde çok eski işe yaramayan yedekler ortaya çıkar.

 

 

O zaman nasıl yedek alınmalı ? Hangi kurallara uyulmalı ?

 

                Yedeklemede 3-2-1 kuralı önem taşımaktadır.Peki nedir bu 3-2-1 kuralı? Bu yaklaşım iki temel sorununda cevabını ortaya çıkarmaktadır.Kaç tane yedek dosyam olmalı?  Bunları nerede saklamalıyım ?

 

  • Verilerinizin en az 3 kopyası olmalı
  • Bu kopyalar 2 farklı ortamda depolanmalı
  • 1 yedek kopya iş yeri dışında tutulmalı
  •  

Kaliteli Network Cihazları üretmeyi ilke edinmiş olan QNAP System Inc, kullanımı kolay, üstün performanslı, geniş depolama alanına sahip güvenilir ağa bağlı veri depolama birimi NAS ve Network Video kaydedici NVR gibi kapsamlı çözümleri sağlamayı amaç edinmiştir. QNAP, teknolojiyi ve tasarımı bir araya getirerek kaliteli ürünler sunmak ve iş verimliliğinizi artırmak için dosya paylaşımı, veri depolama yönetimi, sanallaştırma uygulamaları, ağ gözetim çözümleri ile birlikte ev kullanıcılarına evde multimedya deneyimini yaşatmak için uygulama servisleri sunuyor. Taipei merkezli QNAP System Inc., durmadan tutku ve yenilikçi teknolojisi ile dünya pazarına çözümler sunmaya devam ediyor.

 

MENÜ